Czym charakteryzuje się dobry adwokat? – Zabrze

Osiągnięcie tytułu magistra czy doktora prawa wcale nie oznacza, że dana osoba jest skutecznym prawnikiem. O ile nie można odmówić ogromu pracy, jaki trzeba włożyć w edukację prawniczą, to aby wyróżniać się skutecznością jako prawnik, należy posiadać coś więcej, niż tylko wiedzę. Oto czym powinien charakteryzować się adwokat, aby był godny polecenia.

Biegłość w swoim rzemiośle, aktualna wiedza i empatia

 

To oczywiste, że aby skutecznie pełnić funkcję adwokata, należy mieć zdobyte doświadczenie pozwalające na prowadzenie spraw z wybranych przez siebie zagadnień. Zazwyczaj adwokaci zajmują się większością spraw karnych czy cywilnych, jednak niemal zawsze specjalizują się w którejś dziedzinie, na przykład w sprawach rozwodowych czy dochodzeniu odszkodowań. Oznacza to, że przed podjęciem decyzji o wyborze właśnie tego adwokata, warto znać jego doświadczenie z podobnymi sprawami do naszej. Warto także pamiętać o tym, że wbrew powszechnej opinii starszy, nie oznacza bardziej doświadczonego. Często to właśnie młodzi adwokaci dysponują niecodziennym spojrzeniem na pewne sprawy, które owocuje rewelacyjnymi rozwiązaniami.

W kwestii prawniczej wiedzy, która mimo tego, że jest pokaźna, może się okazać… nieaktualna. Niestety w naszym kraju prawo zmienia się bardzo dynamicznie, więc raz zdobyta wiedza nie posłuży nam do końca życia. Konieczne jest ciągłe aktualizowanie stanu ustaw i przepisów, gdyż jak mówi łacińska sentencja – Ignorantia legis non excusat, nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Mimo tego, że w większości przypadków stosuje się ją wobec winnych, to prawnik korzystający z nieaktualnych przepisów, skazuje prowadzoną sprawę na porażkę. Dlatego tak istotne jest znanie aktualnych przepisów.

Ważną cechą każdego adwokata jest także empatia. Wbrew pozorom, rzeczowość i zdystansowanie na sali rozpraw jest wymaganą etykietą, jednak prawnik musi być osobą, która mimo wszystko, lubi pracować z ludźmi. Jego misją jest pomoc ludziom i zmaganie się z ich problemami, więc musi wykazywać się zrozumieniem sytuacji i okoliczności, a także dobrze oceniać ludzi. Są to umiejętności niezwykle pomocne w wykonywaniu tego zawodu.

Jeżeli chodzi o Śląsk i wymienione cechy, które posiada dobry adwokat, to Zabrze, Gliwice i Katowice są najlepszym wyborem. W tych miastach można znaleźć prawdziwych specjalistów w dziedzinie prawa, którzy każdego dnia pomagają ludziom w ich trudnych sytuacjach.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią Dłóciok- adwokat Zabrze.