Kim jest aktuariusz i na czym polega jego zawód?

Współcześnie każda wielka firma musi być w stanie przewidzieć wszelkie możliwe zagrożenie finansowe. W dobie gigantycznych korporacji i ich transakcji należy bardzo dokładnie śledzić wydarzenia na świecie i analizować możliwe negatywne skutki pewnych wydarzeń. Specjalistą od takich zadań jest aktuariusz. Przedstawimy, na czym polega jego praca i w jakich branżach jego umiejętności są najbardziej pożądane.

Aktuariusz – zawód przyszłości?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jako ekspert od zarządzania i przewidywania potencjalnych zmian finansowych, aktuariusz musi się wykazać niebanalnymi umiejętnościami analitycznymi. Szerokie horyzonty oraz nieszablonowe myślenie pozwalające na dotarcie do właściwych rozwiązań w danej sytuacji są tu jak najbardziej potrzebne. Zasięg kompetencji aktuariusza sięga od rachunkowości i wysokiej matematyki, poprzez analitykę, na ubezpieczeniach kończąc. Daje to szerokie spektrum działania i wykorzystania tych możliwości. Wśród kilku zadań aktuariusza wymienimy na przykład, przygotowywanie najbardziej odpowiednich ofert ubezpieczeniowych na wszelkie możliwe sytuacje człowieka, wspomaganie banków w zarządzaniu aktywami i pasywami na co dzień i w sytuacjach zagrożenia, obliczanie wszelkiego rodzaju składek, świadczeń czy tworzenie planów emerytalnych.

Wygląda na odpowiedzialny zawód, prawda? I tak w rzeczywistości jest. Od jego decyzji zależy wiele ważnych spraw, dlatego nie każdy może pełnić tę funkcję. Pierwsza część wymagań brzmi prosto – należy mieć wykształcenie wyższe, nie być osoba karaną oraz odbyć przynajmniej dwuletnią praktykę polegającą na wykonywaniu zadań zbliżonych tematycznie do działalności aktuarialnej. Niestety egzaminy, które trzeba zdać, są prawdziwym sprawdzianem wiedzy, umiejętności oraz umysłu kandydata. Nieprzerwanie od wielu lat zdawalność tych egzaminów tkwi na poziomie 10-11%, a w Polsce tę funkcję pełni zaledwie 6500 osób, co daje niezłe przełożenie na ich trudność.

Na szczęście wysiłek włożony w zdobycie tego zawodu bardzo się zwraca. Nie wspominając o pensji, której pułap rozpoczyna się od 6000 zł miesięcznie, jest to praca bardzo rozwijająca, dynamiczna, pozwalająca sprawdzić się na różnych polach i w różnych rolach, a przede wszystkim jest to praca ciekawa. Cieszy się także szacunkiem i wysokim prestiżem, ponieważ współpracuje zarówno z zarządem firmy, jak i nadzorującymi organizacjami zewnętrznymi. Czasami też fach ten skupia się i tworzy biuro aktuarialne, które prowadzi doradztwo i pochodne usługi.