https://www.aaherkules.pl/

Rodzaje podnośników na wynajem

Firmy wynajmujące podnośniki mają w swojej ofercie wiele różnych ich modeli. Różnią się indywidualnymi parametrami – wysokością roboczą, maksymalnym udźwigiem, rozmiarami oraz marką. Można też wyznaczyć bardziej ogólny podział. Jakie są rodzaje podnośników na wynajem?

Podnośniki nożycowe

Ich charakterystyczną cechą jest mechanizm podnoszący, który przypomina nożyce. Jest on umieszczony bezpośrednio pod platformą. Podnoszenie się podestu polega na otwieraniu się mechanizmu. Wyróżnić można podnośniki napędzane przy pomocy silników spalinowych lub akumulatorów, z czego te drugie nie stanowią zagrożenia dla środowiska.

Podnośniki teleskopowo-przegubowe

To specjalne podnośniki, które są podnoszą platformę w górę (teleskop) oraz w bok (przegub). Są one wykorzystywane do prac nad liniami produkcyjnymi, w ciągach komunikacyjnych oraz nad przeszkodami. Możliwe jest też obracanie się kosza podnośnika wokół własnej osi. Podobnie, jak w przypadku podnośników nożycowych mogą być zasilane na dwa sposoby – przy pomocy silnika diesel’a lub akumulatorów ładowanych przez wbudowaną wewnętrzną ładowarkę. Decydując się na wynajem zwyżek trzeba wiedzieć, że podnośniki zasilane akumulatorami pracują równie efektywnie jak te, które są wyposażone w silnik spalinowy. Konieczność ładowania nie jest uciążliwością. Ciekawą opcją są podnośniki wyposażone w napęd 4×4 oraz ogumienie wypełnione pianką. Nadają się one do wykorzystywania w szczególnie trudnych warunkach terenowych, takich jak prace wykończeniowe na placach budowy.

Podnośniki masztowe

Podnośniki te w formie złożonej doskonale mieszczą się w windach i wąskich pomieszczeniach. Są szczególnie łatwe w transporcie. Podesty masztowe podnoszone są jedynie w pionie. Na bok wysuwa się jedynie dodatkowy pomost boczny. Jednak, nie jest to zbyt duży zasięg boczny. Szczególnie dobrze sprawdzają się w pracach na magazynach i halach produkcyjnych, w których miejsca jest szczególnie mało. Podnośniki te są bardzo zwrotne, więc łatwo się nimi manewruje.