Wybór adwokata w Krakowie?

Nad wyborem adwokata często spędzamy długie godziny. Mamy w głowie gotowy profil tego, jaki powinien on być. W tak dużych miastach, jak np. Kraków, liczba kancelarii prawniczych jest nawet trzycyfrowa. Jaki kryteria brać pod uwagę, ale nasz wybór był najlepszy i odpowiedni do naszych wymagań?

Rodzaj sprawy

Część adwokatów ma swoje własne „ulubione dziedziny prawa”. Czyli nic innego jak tematy, które szczególnie sobie upodobali i które zgłębiają namiętnie. Może być to prawo karne, spadkowe, rozwody itd. Oczywiście nie oznacza to, że nie znają się na innych dziedzinach. Wręcz przeciwnie. Jednak jeśli mamy do rozwiązania trudną sprawę spadkową, prawnik, który szczególnie upodobał sobie właśnie prawo spadkowe, z większą pasją podejdzie do naszej sprawy, niż ten, który lubuje się w kryminalistyce. Część adwokatów już na wstępie określa swój profil. Jednak jeśli takiego profilu nie znajdujecie, istnieje łatwy sposób na jego samodzielne określenie. Otóż wystarczy nazwisko danego mecenasa wpisać w wyszukiwarkę i od razy dowiedzie się, na jaki temat pisze najczęściej różnego rodzaju publikację. W ten sposób będzie od razu wiedzieć, co jest głównym tematem zainteresowania naszego potencjalnego obrońcy.

Opinie, wygrane sprawy i pierwsza rozmowa

Idąc do sądu, liczymy na pozytywne zakończenie naszej sprawy. Chcemy, aby odbyło się to szybko, sprawnie i po naszej myśli. Nie ma chyba nic gorszego niż niekompetentny prawnik. Przez niego możemy wiele miesięcy spacerować na sale rozpraw i dalej nie wiedzieć, na czym stoimy. Dlatego bardzo ważne jest, przed podjęciem współpracy, sprawdzić i wypytać o opinie znajomych, a nawet ludzi na forach internetowych. Bardzo wiele jest stron, gdzie ludzie dzielą się opiniami na temat specjalistów z różnych dziedzin, w tym m.in. na temat adwokatów. Warto także umówić się na wstępną rozmowę. Podczas niej dowiedzieć można się bardzo wiele o sposobie podejścia do sprawy, danego człowieka. Jeśli po naszym przedstawieniu sprawy, prawnik ma już gotowy pomysł i w głowie świta mu linia obrony może to oznaczać, że podobnych spraw przeprowadził już wiele, wiec zna mechanizm tej konkretnej sprawy. Jednak ważne jest to, by pamiętał o indywidualnym podejściu i zdawał sobie sprawę, że każda sprawa jest jednak zawsze troszkę inna.

Zobacz również nasz wpis: Różnice między adwokatem, a radcą prawnym