złomowanie aut

Jakie zalety ma złomowanie aut?

W dzisiejszych czasach jedyną legalną metodą wycofania auta osobowego z ruchu drogowego jest oczywiście jego złomowanie. Ominięcie tej procedury wiążę się z odpowiednimi konsekwencjami prawnymi i surowymi karami finansowymi, dlatego też warto dowiedzieć się nieco więcej na temat złomowania aut.

Dla kogo jest złomowanie samochodu?

Jeżeli nasze auto nie ma żadnej większej wartości pieniężnej albo uległo po prostu awarii, której naprawa jest nieopłacalna, to wówczas warto skorzystać z usług licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Nasze stare auto jest utylizowane zgodnie ze stosownymi wymogami prawa i ochrony środowiska. Części, które nadają się jeszcze do użytku trafiają oczywiście na rynek wtórny. Dla kierowców największą zachętą do złomowania auta jest oczywiście gotówka, która oscyluje zazwyczaj w granicach od 300 do 800zł.

O czym należy pamiętać?

Kwota za złomowanie aut tak naprawdę zależy przede wszystkim od masy własnej. Pamiętać należy jednak o tym, że dostarczane samochody muszą ważyć minimum 90% wartości, która znajduje się w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu. Za każdy brakujący kilogram Stacja Utylizacji Pojazdu może potrącić kwotę końcową. Wycena auta do złomowania jest zazwyczaj bezpłatna, dlatego też warto sprawdzić ile w rzeczywistości można dostać za nasze auto. W Internecie dostępne są również specjalne kalkulatory online, dzięki którym można obliczyć przybliżoną wartość auta, które chcemy oddać do złomowania. Na samym końcu warto wspomnieć również i o tym, że wraz z autem do złomowania należy dostarczyć dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, czytelny numer VIN oraz umowę kupna.

Jakie są zalety złomowania?

Dla większości kierowców największą zaletą złomowania jest oczywiście to, że można w legalny sposób pozbyć się swojego auta. W ten prosty sposób można uwolnić się na przykład od opłat za OC i AC, które trzeba płacić nawet wtedy, gdy samochód nie nadaje się do użytku. Opisując największe zalety warto wspomnieć również i o tym, że złomowanie samochodu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chcielibyśmy sprzedać stare auto.